Florida Statute 332.0075
Commercial Service Airports Transparency and Accountability Reporting Compliance 


Florida Statute 332.0075, which became effective October 1, 2020 impacts Florida’s commercial service airports and seeks to provide transparency and accountability through required disclosures.  The Jacksonville Aviation Authority is subject to compliance with the requirements of F.S. 332.0075.

The statute requires specified information related to the airports operations be posted on the organizations website.  These required disclosures a readily accessible through the links provided below. .





JAA Board

We invite you to meet the Jacksonville Aviation Authority (JAA) Board of Directors. This group will see to it that the customer comes first at all of the Jacksonville Aviation Authority airports; Jacksonville International Airport (JAX), Jacksonville Executive at Craig Airport (CRG), Herlong Recreational Airport (HEG), and Cecil Airport(VQQ).

JAA's Board of Directors consists of seven members; four appointed by Florida's governor and three appointed by the mayor of the City of Jacksonville. Once appointed, members may serve a maximum of two consecutive four-year terms.

JAA's Board of Directors meets bimonthly in a publicly noticed meeting to conduct the business and set policy for Jacksonville's four airport system. To contact JAA Board members, please call JAA's Executive Office at (904) 741-2013.


Jacksonville Aviation Authority Board

Ray Alfred
Ray Alfred
  • Position: Chair
  • Date Appointed: 02/26/2014
  • Appointed by: Mayor
  • Term Expires: 09/30/2023 2nd full term
Jay Demetree
Jay Demetree
  • Position: Vice Chair
  • Date Appointed: 10/15/2015
  • Appointed by: Mayor
  • Term Expires: 09/30/2023 2nd full term
Michelle Barnett
Michelle Barnett
  • Position: Treasurer
  • Date Appointed: 10/17/2019
  • Appointed by: Governor
  • Term Expires: 09/30/2023 1st full term
Matt Connell
Matt Connell
  • Position: Member
  • Date Appointed: 11/24/2020
  • Appointed by: Governor
  • Term Expires: 09/30/2023 1st full term
Fernando Acosta-Rua
Fernando Acosta-Rua
  • Position: Member
  • Date Appointed: 10/29/2021
  • Appointed by: Governor
  • Term Expires: 09/30/2025 1st full term
Will Gulliford
William Gulliford
  • Position: Member
  • Date Appointed: 11/23/2021
  • Appointed by: Mayor
  • Term Expires: 09/30/2025 1st full term
David Hodges Jr
David Hodges Jr.
  • Position: Member
  • Date Appointed: 06/17/2022
  • Appointed by: Governor
  • Term Expires: 09/30/2025 1st full term